26.11.2020#Kredikartı

Kredi Kartsız Yaşamak Mümkün mü?

Ay başında kredi kartı ödemeni yaptıktan sonra elinde azıcık para mı kalıyor? Yalnız değilsin. Türkiye’de Haziran 2020 itibarı ile 71.9 milyon kredi kartı kullanıcısı var (BKM,2020) ve pek çoğu senin gibi maaşının büyük bir kısmını kredi kartına yatırıyor. Hatta 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de düzenli olarak kredi kartı borcunun tamamını ödeyenlerin oranı %50 civarında. (Kaynak: FODER 2019 Türkiye Finansal Okuryazarlık Araştırması)

Kredi kartı konseptinin temelleri 1800’lerin sonu 1900’lerin başında atılsa da bugün bildiğimiz anlamıyla kredi kartının kullanılmaya başlaması ve yaygınlaşması 1950’leri buluyor. Yalnızca birkaç restoranda geçerli kartlarla başlayan kredi kartı kullanımı, hem tüketicilere hem de ödeme alanlara sağladığı avantajlar sayesinde günümüzde kişisel finansın “neredeyse” vazgeçilemeyecek enstrümanlarından biri haline geldi.

Kredi kartları yalnızca aylık gelirimizden tek seferde ayırabileceğimiz tutarları aşan ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullanıldığında hayat kurtarıcı olabiliyor. Özellikle taksitli alışveriş ev eşyası, elektronik, giyim gibi pek çok alanda tüketicilerin ihtiyaçlarını daha kolay finanse edebilmelerini sağlıyor. Kötü yanı ise ödeme gücünden fazlasını harcamaya, gecikmelerde faiz ödemek zorunda kalmaya ve sürekli borçlanma döngüsünde “ekside” yaşamaya sebep oluyor.

Bu nedenle kredi kartından kurtulmak istiyorsan seni anlıyoruz. Kredi kartı kullanma alışkanlığından kurtulmak için veya hiç kredi kartı almamak için yapabileceklerini aşağıda listeledik.

Bütçeni Hazırla

Harcamalarını önceden planlayıp bir bütçe yaparak giderlerini kira, faturalar, mutfak alışverişi gibi kalemlere böldüğünde diğer giderlere ne kadar harcayabileceğini daha net görürsün. Ne kadar harcayabileceğini bilmek aslında aylık bütçenden karşılayamayacağın şeyleri kredi kartı ile alıp sonraki aylarda ödeyemeyeceğin bir borcun altına girmeden önce bir kez daha düşünmeni sağlayacak. Unutma, kredi kartı borç döngüsünden kaçabilmen için atman gereken ilk adım aylık gelir giderini dengelemek.

Online alışveriş

İnternet Alışverişinde Kullanılabilen Bir Banka Kartı veya Ön Ödemeli Kart Edin

Kredi kartının en çok kullanıldığı zamanlardan biri de çevrimiçi alışverişler. Özellikle içinde bulunduğumuz COVID-19 pandemi sürecinde internetten alışveriş hiç olmadığı kadar yoğun tercih ediliyor. Genel kanının aksine internetten alışveriş için kredi kartına mahkum değilsin. Artık pek çok banka kartı online alışveriş imkanı sağlıyor. Eğer banka kartın online alışveriş imkanı sağlamıyorsa, bu imkanı sağlayan bir kart edinmeyi düşünebilirsin. Diğer bir yöntem ise ön ödemeli kart çözümlerinden birini kullanmak. Hesabına bağlı olmayan, yalnızca yüklediğin kadar miktarı harcamana izin veren bu kartlar bütçe dahilinde harcama yapabilmen için biçilmiş kaftan. Online alışveriş, fatura ödeme gibi imkanları olan İninal, Papara, Paycell, Tosla gibi tercihlerin var. Bir araştır deriz.

Hedeflerin için Biriktir

Herhangi bir ürünü bir mağazada/markette/internet sitesinde gezinirken gelen bir dürtü ile almak yerine ne alacağını önceden planlayarak alışveriş yaptığında hem daha bilinçli harcama yaparsın hem de kredi kartına daha az ihtiyaç duyarsın. Televizyonunu mu yenilemek istiyorsun? Almak istediğin televizyonu seç, bu miktarı biriktirmek için aylık ne kadar kenara atman gerektiğini hesapla ve birikim planını yap. 6 ay sonra da alsan televizyonunu hiç borçlanmadan almanın gururu bir başka.

Hedeflerine ulaşmak için motivasyona ihtiyacın varsa tek başına biriktirmek sıkıcı oluyor, ay sonuna kadar ayırdığım parayı harcıyorum diyorsan Çember’i denemelisin. Çember, seninle aynı hedefi paylaşan arkadaşlarınla birlikte birikim yapmanı sağlayan bir uygulama. Aşağıdaki linklerden indirebilirsin.